Emirgan Böcek İlaçlama

Emirgan Böcek İlaçlama

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarının en bilinen sorunları arasında haşerelerin çoğalması gelmektedir. Bunun nedeni ise sonbahar ve kış aylarında ya uykuda ya da yerin altında olan böceklerin, havalar ısınması ile birlikte yiyecek bulma ve çiftleşme mevsimlerinin gelmesi olarak gösterilebilmektedir. Özellikle sıcağa karşı oldukça duyarlı olan böceklerin ev ve işyerlerinde sıklıkla görülmesi bunun yanında yuva yapması böceklerin çoğalması ile görülebilmektedir. Bu nedenle de böcek ilaçlaması oldukça büyük önem taşımaktadır.

Yaşam Alanlarında Görülen Böcekler

Hemen hemen her böcek türü evlerde görülebilmektedir. Bu türlerin arasında akrep (maki iklimlerinde ve sıcaklık derecesi 33 derecenin üstünde olan yerlerde), ağaç kurdu (ahşap yapılarda özellikle parke gibi oldukça kullanılan zemin elemanlarında), kalorifer böceği, pire (genel olarak kumaşların üzerinde), tahtakurusu, gümüş böceği, hamam böceği gibi insan sağlığı açısından da oldukça büyük tehlike taşıyan böcekler gelmektedir.

Böceklerin yanı sıra fare ve sıçan gibi kemirgenlerde evlerin içine girebilmekte ve rahatsız edici bir görüntü oluşturmaktadır. Tüm bu türlerin direk olarak öldürücü bir etkisi olmamasına rağmen (zehirli akrepler haricinde) bazı bakterileri ve mikropları yaşam alanlarına taşıma riskleri bulunmaktadır.

Böceklerden Kalıcı Olarak Kurtulmanın Yolu

Tüm bu böcek ve kemirgenlerden kurtulmanın en etkili yolu ise ilaçlama yaptırmaktadır. Yapının durumuna ve coğrafi konumuna uygun sıklıklarla yapılacak olan ilaçlamalar ile ev, bahçe, apartman, çatı, ofis, bina, fabrika, sığınak ve işyeri gibi yapılardan böcekler uzak tutulabilmektedir. Yapının uygunluk durumuna göre kullanılacak olan özel ekipmanlı kimyasal ilaçlar sayesinde böceklerin sadece yok edilmesi sağlanmaz, ayrıca kalıcı olarak da bir etki bırakır. Kimyasalların insanların duyamadığı ancak haşere sınıfından olan ve koku alma duyuları son derece gelişmiş olan canlılar tarafından rahatlıkla alınabilen kokuları sayesinde böce sorunu orta ve uzun vadede çözülmüş olur.

Böcek İlaçlama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Böcek ilaçlamalarda en önemli dikkat edilmesi gereken nokta kimyasallarla ile temas etmemesidir. Bu kimyasallara normal insanların temas etmesi sond erece sakıncalıdır. Aynı zamanda yapının durumuna göre en görülmeyen yerlerde bile ilaçlama i,şlemi yapılmalıdır. Bu canlıların çoğu gözle görülmesi oldukça zor bir büyüklüktedir. Bu nedenle de yapıların en köşe noktaları dahil ilaçlama işlemine tabi tutulmalıdır.